Σκοποί - Στόχοι


Φωτογραφίες από το Λογοτεχνικό εργαστήριο 2010-2011

"Οι μαθητές γράφουν!" 2010-2011


Πήραν μέρος: 234 μαθητές & μαθήτριες
από 34 σχολεία (16 Γυμνάσια & 18 Λύκεια).
Κορίτσια:174 Αγόρια:60   

Υποβλήθηκαν: 207 εργασίες
110 Ποιήματα, 92 Διηγήματα, 6 Θεατρικά


ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2010-2011

28 Νοεμβρίου 2011 Φεστιβάλ & Παρουσίαση βιβλίου "οι μαθητές γράφουν! 2011" απονομές επαίνων και βραβείων Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2011, στις 09:30π.μ στο Μουσικό Σχολείο Παλλήνης

23 Μαΐου 2011: Συγκέντρωση έργων.

29 Μαρτίου 2011, 13:00. Συνάντηση Παιδαγωγικής Ομάδας

18 Μαρτίου 2011, 16:45. Επιμορφωτικό σεμινάριο με τον Μισέλ Φάις «Διαβάζοντας, Διακρίνοντας, Διαλύοντας κείμενα: "Μυστικά" και  "ψέματα" της ανάγνωσης»

29  Ιανουαρίου 2011, 3-6μμ. Παρουσίαση & Εργαστήριο γραφής στην Έκθεση Βιβλίου του ΕΚΕΒΙ στην HELEXPO.
Καλεσμένοι λογοτέχνες ο Ανδρέας Μήτσου, Αμάντα Μιχαλοπούλου

Πρόγραμμα δραστηριοτήτων στην Έκθεση:
για εκπαιδευτικούς, για εφήβους, για παιδιά

13 Δεκεμβρίου 2010, Συνάντηση Παιδαγωγικής Ομάδας

9 Νοεμβρίου 2010, 1η Ανακοίνωση


Η Λογοτεχνική Επιτροπή 2011

Γιώργος Μαρκόπουλος, Τζένη Μαστοράκη, Αντρέας Μήτσου, Μισέλ Φάις,
Αμάντα Μιχαλοπούλου, Ελένη Σβορώνου, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Τάκης Τζαμαργιάς

Παιδαγωγική-Συντονιστική Ομάδα 2010-2011
(αλφαβητικά)

Αγραδά Εμμανουέλλα (2ο Γυμνάσιο Γέρακα)

Αλεξιάδη Κατερίνα (Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης)

Αντωνίου Ιωάννα (1ο Λύκειο Μαρκοπούλου)

Αρβανιτάκη Μαρία (Λύκειο Ελληνογερμανική Αγωγή)

Αριστοδήμου Τροοδία (Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης)

Βασιλοπούλου Αλεξάνδρα (Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα)

Γεωργάκη Ευαγγελία (Λύκειο Νέας Μάκρης)

Γιαννησοπούλου Φιλίτσα (12ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Γκιαούρη Θεοδώρα (Γυμνάσιο «St Lawrence College»)

Δηλέ Άννα (Λύκειο Κερατέας)

Δημοπούλου Ανδρομάχη (Γυμνάσιο Κερατέας)

Διοματάρη Μαριλένα (Γυμνάσιο Βουλιαγμένης)

Εργαζάκη Βασιλική (10ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Ζαμαρία Αικατερίνη (Λύκειο Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα)

Θεοδωράτου Έλλη (Λύκειο Εκπαιδευτήρια Καίσαρη)

Θεοδωρίδου Δήμητρα (Γυμνάσιο Βουλιαγμένης)

Ιατρίδου Θεανώ (2ο Γυμνάσιο Βάρης)

Καββαδά Ανθή (Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα)

Καζάζης Νίκος (Λύκειο Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Καλαματιανού Αγγελική (1ο Λύκειο Παλλήνης)

Καλδή Μαίρη (3ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Κατσένη Ασημίνα (Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Καίσαρη)

Καψούρης Γιώργος (2ο Λύκειο Γέρακα)

Κελεσάκου Αναστασία (11ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Κόλλια Στέλλα (2ο Γυμνάσιο Καλυβίων)

Κοντάκης Θεοδόσιος (Λύκειο Αυλώνα)

Κοτσίκου Γαρυφαλιά (1ο Γυμνάσιο Αυλώνα)

Κουτσιβίτη Χρυσάνθη (Λύκειο Καπανδριτίου)

Κωνσταντινίδης Λεωνίδας (6ο Λύκειο Αχαρνών)

Λέκκα Ευγενία (Λύκειο Νέας Μάκρης)

Λεμπέση Αικατερίνη (2ο Λύκειο Γέρακα)

Λουκάκη Μαρία (4ο Λύκειο Αχαρνών)

Μακρυγιάννη Ελένη (2ο Γυμνάσιο Γέρακα)

Μερκούρη Μαρία-Κανέλλα (Γυμνάσιο Πρότυπο Εκπαιδευτήριο Αθηνών)

Μηλιώνη Βασιλική (2ο Γυμνάσιο Βάρης)

Μοριχοβίτου Ειρήνη (Λύκειο Νέας Μάκρης)

Μπερέτη Μαρία (1ο Γυμνάσιο Λαυρίου)

Ξένου Άννα (Λύκειο Νέα Γενιά Ζηρίδη)

Παπά Τατιάνα (4ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Παπαδαντωνάκης Ανδρέας (1ο Λύκειο Παλλήνης)

Παπαμανώλη Ελευθερία (1ο Γυμνάσιο Λαυρίου)

Παπανικολάου Σοφία ( Λύκειο Λαυρίου)

Πέππα Αθηνά (1ο Λύκειο Μαρκοπούλου)

Πετράκου Μαρία (Λύκειο Λαυρίου)

Ρώμα Αγγελική (Λύκειο Κερατέας)

Σαμαρίδη Νικολέτα (7ο Λύκειο Αχαρνών)

Σαπουτζάκη Ιωάννα (Γυμνάσιο «St Lawrence College»)

Σγουράκη Αλέκα (Λύκειο Κερατέας)

Σιάσιου Αφροδίτη (2ο Γυμνασίου Καλυβίων)

Σιδερά Παρασκευή (2ο Λύκειο Γέρακα)

Σόφη Γεωργία (8ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Σταματελάτου Πλουσία (Γυμνάσιο Παιδαγωγική Πρωτοπορία)

Σταυριανού Ευγενία (10ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Τζουβάρα Θεοδώρα (1ο Γυμνάσιο Αυλώνα)

Τσάτσου Ευαγγελία (2ο Λύκειο Μαρκοπούλου)

Τσενέ Νάντια (1ο Γυμνάσιο Αυλώνα)

Τσίγκα Δήμητρα (Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης)

Φερεντίνου Αικατερίνη (Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης)

Χρυσουλάκη Βιργινία (Λύκειο Πρότυπο Εκπαιδευτήριο Αθηνών)


Συντονιστής: Γκόβας Νίκος


 


ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ: Λογοτεχνικό Εργαστήριο "οι μαθητές γράφουν!"