Σκοποί - Στόχοι

"Οι μαθητές γράφουν!" 2013-2014


Για το 2014 συγκεντρώθηκαν 199 Πεζά (153 από Γυμνάσια & 46 από Λύκεια), 264 Ποιήματα (150 από Γυμνάσια & 114 από Λύκεια), 7 Θεατρικά (5 από Γυμνάσια και 2 από Λύκεια)

Πήραν μέρος 446 μαθητές-μαθήτριες (335 κορίτσια και 111 αγόρια) από 45 Γυμνάσια-Λύκεια της Ανατ. Αττικής (23 Γυμνάσια και 22 Λύκεια)

Την Παιδαγωγική Ομάδα αποτέλεσαν 77 εκπαιδευτικοί


ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2013-2014

11/12/2013 Φεστιβάλ "Λογοτεχνικό Εργαστήριο 2013!", απονομή επαίνων-διακρίσεων-βραβείων & παρουσίαση του νέου βιβλίου "οι μαθητές γράφουν 2013!"

Η 1η Ανακοίνωση & δηλώσεις συμμετοχής στην Παιδαγωγική Ομάδα μέχρι 8/11/13


ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ 2014

Για 6η χρονιά υλοποιείται στην Ανατ. Αττική το δίκτυο "Λογοτεχνικό Εργαστήριο 2014: οι μαθητές γράφουν!"

Σχολεία στο δίκτυο για το 2013-2014:
1o Γυμνάσιο Αυλώνα,  
2o Γυμνάσιο Αυλώνα,
2o Γυμνάσιο Αχαρνών,
3o Γυμνάσιο Αχαρνών,
10o Γυμνάσιο Αχαρνών,
2o Γυμνάσιο Βούλας,
1o Γυμνάσιο Γέρακα,
2o Γυμνάσιο Γέρακα,
3o Γυμνάσιο Γέρακα,
Γυμνάσιο Διονύσου,
Γυμνάσιο Δροσιάς,
Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα,
Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη,
Γυμνάσιο Καλλιτεχνικό Γέρακα,
1ο Γυμνάσιο Καλυβίων,
2ο Γυμνάσιο Καλυβίων,
2ο Γυμνάσιο Κορωπίου,
1ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου,
Γυμνάσιο Μουσικό Παλλήνης,
1ο Γυμνάσιο Νέας Μάκρης,
1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού,
Γυμνάσιο Ώθηση,
Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Καίσαρη,
Γυμνάσιο St. Lawrence College, 

2ο Λύκειο Αχαρνών,
3ο Λύκειο Αχαρνών,
4ο Λύκειο Αχαρνών,
6ο Λύκειο Αχαρνών,
7ο Λύκειο Αχαρνών,
2ο Λύκειο Γέρακα,
Λύκειο Εκπαιδευτήρια Γείτονα,
Λύκειο Εκπαιδευτήρια Καίσαρη,
Λύκειο Ελληνογερμανική Αγωγή,
Λύκειο Καλλιτεχνικό Γέρακα,
1ο Λύκειο Καλυβίων,
2ο Λύκειο Καλυβίων,
Λύκειο Λαυρίου,
Λύκειο Μαραθώνα,
2ο Λύκειο Μαρκοπούλου,
Λύκειο Μουσικό Παλλήνης,
Λύκειο Νέας Μάκρης,
Λύκειο Ραφήνας,
Λύκειο Σκάλας Ωρωπού,
Λύκειο Ώθηση,
Λύκειο St. Lawrence


 

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ 2014 (αλφαβητικά)

Χρύσα Αλεξοπούλου, Θοδωρής Γκόνης,  Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Αμάντα Μιχαλοπούλου, 
Βασίλης Παπαθεοδώρου, Μελίνα Πλαστή, Ελένη Σβορώνου, Μισέλ Φάις, Νάσια Χολέβα


Παιδαγωγική-Συντονιστική Ομάδα 2013-2014 (αλφαβητικά)

Αϊδωνά Κωνσταντίνα (1ο & 2o Γυμνάσιο Βούλας)
Αλεξιάδη Κατερίνα (Γυμνάσιο Μουσικό Παλλήνης)

Αντωνίου Μαίρη (1o Γυμνάσιο Γέρακα)

Αντωνογιάννη Βιβή (3o Γυμνάσιο Αχαρνών)

Απέργη Χριστιάννα (2o Γυμνάσιο Βούλας)

Αρβανιτάκη Μαρία (Λύκειο Ελληνογερμανική Αγωγή)

Αργυράκη Χρύσα (2o Γυμνάσιο Κορωπίου)

Αριστοδήμου Τροοδία (Γυμνάσιο Μουσικό Παλλήνης)

Βαλιανάτος Ανδρέας (3o Γυμνάσιο Αχαρνών)

Βασιλοπούλου Αλεξάνδρα (Γυμνάσιο Καλλιτεχνικό Γέρακα-Λυκειακές Τάξεις)

Βάσση Παναγιώτα (Λύκειο Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Βουζίκα Παναγιώτα (7ο Λύκειο Αχαρνών)

Γαλιώτου Κωνσταντινιά (Λύκειο Λαυρίου)

Γεωργάκη Ευαγγελία (2o Λύκειο Γέρακα)

Γιαννόπουλος Παναγιώτης (10o Γυμνάσιο Αχαρνών)

Γκιαούρη Θεοδώρα (Γυμνάσιο St. Lawrence College)

Δαμιανός Πέτρος (2o Γυμνάσιο Αυλώνα)

Διαμαντοπούλου Πηνελόπη (2o Λύκειο Μαρκοπούλου)

Ευαγγελίου-Ρίζου Χάιδω – Αναστασία (Λύκειο Νέας Μάκρης)

Ζαρωτιάδης Χάρης (2o Λύκειο Αχαρνών)

Ζώτου Ελευθερία (1o Γυμνάσιο Καλυβίων)

Θεοδωράτου Έλλη (Λύκειο & Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Καίσαρη)

Καββαδά Ανθή (Γυμνάσιο Καλλιτεχνικό Γέρακα-Λυκειακές Τάξεις)

Καζάζης Νίκος (Λύκειο Εκπαιδευτήρια Γείτονα)

Καλδή Μαίρη (3o Γυμνάσιο Αχαρνών)

Καλουδιώτη Σπυριδούλα (Λύκειο Ραφήνας)

Κάλφα Αναστασία (Λύκειο Λαυρίου)

Κανελλάκη Κωνσταντία (2o Γυμνάσιο Αχαρνών)

Κατσιούπη Γλυκερία (1o Γυμνάσιο Νέας Μάκρης)

Καψιμάλη Aντιγόνη (Λύκειο Λαυρίου)

Καψούρης Γιώργος (2o Λύκειο Γέρακα)

Κιούση Μαρία (1o Γυμνάσιο Καλυβίων)

Κίσκιρα Μάρθα (2ο Λύκειο Γέρακα)

Κόλλια Αικατερίνη (2o Λύκειο Καλυβίων)

Κόλλια Στέλλα (2o Γυμνάσιο Καλυβίων)

Κοντάκης Θεοδόσιος (2o Γυμνάσιο Αυλώνα)

Κουρούπης Παναγιώτης (1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού)

Κωνσταντινίδης Λεωνίδας (6ο Λύκειο Αχαρνών)

Λαδέα Ειρήνη (2ο Λύκειο Καλυβίων)

Λαζαρής Αντώνης (Λύκειο Ραφήνας)

Λουκάκη Μαρία (4ο Λύκειο Αχαρνών)

Μακρυγιάννη Ελένη (2ο Γυμνάσιο Γέρακα)

Μαντέ Παρασκευή (Γυμνάσιο Αχαρνών Εσπερινό & 7ο Λύκειο Αχαρνών)

Μάρακα Καίτη (Γυμνάσιο Μουσικό Παλλήνης)

Μοριχοβίτου Ειρήνη (Λύκειο Νέας Μάκρης)

Μουζακίτου Χρυσάνθη (10ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Μπακοπούλου Δέσποινα (Λύκειο Μαραθώνα)

Μπουφίδου Μαρία (Γυμνάσιο Εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη)

Νικολοπούλου Ειρήνη (10ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Νικολοπούλου Κατερίνα (Λύκειο Ραφήνας)

Παναγιάρη Κυπαρισσία (Γυμνάσιο-Λύκειο Ώθηση)

Παναγιωτοπούλου Εύη (2ο Γυμνάσιο Παλλήνης)

Πανοπούλου Δήμητρα (1ο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού)

Παπακωνσταντίνου Αστερία (Λύκειο Μαραθώνα)

Παπαχριστοφίλου Σοφία (6ο Λύκειο Αχαρνών)

Πολίτου Άννα (2ο Λύκειο Καλυβίων)

Ποντίκη Γεωργία (10ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Ρίκου Αφροδίτη (Λύκειο Μαραθώνα)

Ροδόλφου Αναστασία (3ο Γυμνάσιο Γέρακα)

Σαμαρίδη Νικολέτα (7ο Λύκειο Αχαρνών)

Σαπουντζάκη Ιωάννα (Γυμνάσιο St. Lawrence College)

Σιάσιου Αφροδίτη (2ο Γυμνάσιο Καλυβίων)

Σιδερά Παρασκευή (2ο Λύκειο Γέρακα)

Σκορδομπέκη Ελένη (Λύκειο Σκάλας Ωρωπού)

Σκούρτη Δέσποινα (1ο Λύκειο Καλυβίων)

Σταθουλοπούλου Στέλλα (1ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου)

Σταυριανού Ευγενία (10ο Γυμνάσιο Αχαρνών)

Σύρμου Ευανθία (Γυμνάσιο & Λύκειο Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα)

Σφενδύλη Ελένη (1ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου)

Τζαβάρα Έλλη (Γυμνάσιο Δροσιάς)

Τριαλώνη Κυριακή (1ο Γυμνάσιο Καλυβίων)

Τσενέ Νάντια (1ο Γυμνάσιο Αυλώνα)

Τσίγκα Δήμητρα (Γυμνάσιο Μουσικό Παλλήνης)

Τσουκαλά Ειρήνη (3ο Λύκειο Αχαρνών)

Φερεντίνου Αικατερίνη (Γυμνάσιο Μουσικό Παλλήνης)

Φωτιάδη Χριστίνα (2ο Λύκειο Μαρκοπούλου)

Χρήστου Βασιλική (Γυμνάσιο Διονύσου)


Συντονιστής: Γκόβας Νίκος
 


ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ: Λογοτεχνικό Εργαστήριο "οι μαθητές γράφουν!"